Zycie i styl

Czy Fiat 126p jest już Oldtimerem?

Jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o tym, czy dany samochód jest już oldtimerem, czy jeszcze nie, jest rok jego budowy. Na przykład Fiat 126p, seria 1 (produkowany w latach 1972-1975) jest uważany za oldtimer. Model 126p, znany również jako „Tin Snail”, był najlepiej sprzedającym się samochodem we Włoszech w połowie lat siedemdziesiątych. Jednak ze względu na swoją osobliwą konstrukcję i cechy mechaniczne (jak silnik umieszczony z tyłu), ten Fiat stał się znienawidzonym samochodem wśród Włochów. Dziś stanowi on ikonę tamtych lat – a na włoskich drogach wciąż można zobaczyć 126ps!

Fiat 126p jest uważany przez wielu za pierwszy prawdziwy „samochód miejski”, klasę samochodów, która w ciągu ostatnich dwóch dekad odnotowała ogromny wzrost. 

Popularność tego typu pojazdów wynika z ich niewielkich rozmiarów i ekonomicznej eksploatacji, ale termin „samochód miejski” ma również inne znaczenie: jest on wystarczająco krótki, aby zaparkować w każdym mieście. Jest to ważne, ponieważ większość miejskich przestrzeni życiowych jest ciasna – nikt nie chce tracić czasu na krążenie po bloku w poszukiwaniu wolnego miejsca parkingowego za każdym razem, gdy chce wyjść z domu – dlatego tak ważne jest, aby pojazd był wystarczająco mały, aby zmieścić się w każdym dostępnym miejscu.

Fiat 126p zalicza się do tej kategorii. Więcej artykułów na ten temat znajdziesz na stronie http://carsio.pl/ .