Dom

Okna dachowe — na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Niezbędnym elementem projektu poddasza zaadaptowanego na mieszkanie są okna dachowe. Ich wybór nie powinien być jednak przypadkowy. Warto przygotować się do zakupów i dowiedzieć się, jakim kwestiom należy przyjrzeć się nieco bliżej. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę podczas przeglądania ofert producentów okien dachowych.

 

Parametry techniczne

Znalezienie okien o odpowiednich parametrach technicznych to niemal gwarancja zadowolenia z zakupu. Okna dachowe powinny przede wszystkim mieć dobrą izolacyjność cieplną. Określa ją współczynnik Uw, który powinien być możliwie jak najniższy. Ponadto warto zwrócić uwagę m.in. na izolację akustyczną, której współczynnik Rw wyrażony w decybelach powinien być możliwie jak najwyższy.

 

Wygoda użytkowania

W przypadku okien dachowych nie bez znaczenia jest również wygoda użytkowania. Przykładowo często lepszym rozwiązaniem są klamki umieszczone na dole okna, które dzięki temu można łatwiej otworzyć i zamknąć. W ofercie sklepu internetowego Lubar często można znaleźć okna dachowe z obrotem skrzydła o 180° i zasuwką blokująca, która ułatwia mycie. Przydatna może okazać się też obecność specjalnej powłoki, która zapobiega nadmiernemu brudzeniu się okien.

 

Design okna dachowego

Podczas sprawdzania parametrów technicznych i wygody użytkowania warto również zwrócić uwagę na wygląd okna. Design powinien podobać się domownikom, a także pasować do wystroju pomieszczenia pod względem koloru i stylu. Wybrane okna dachowe powinny dobrze wyglądać również na tle zewnętrznych elementów budynku, czyli np. dachówek, elewacji i pozostałych okien.