Nauka

Czym jest płukanka do silnika?

W większości przypadków przeciętny kierowca nie musi się martwić o wewnętrzne funkcjonowanie swojego silnika. Jednak dla tych, którzy jeżdżą pojazdami o wysokich osiągach lub chcą być proaktywni w kwestii maksymalizacji żywotności swojego pojazdu, płukanie silnika jest dobrym pomysłem. Płukanie silnika to roztwór na bazie płynu, który jest wtryskiwany przez układ pojazdu w celu usunięcia zanieczyszczeń z silnika i skrzyni biegów. Niektóre z tych zanieczyszczeń mogą być spowodowane normalnym zużyciem, podczas gdy inne mogą być szkodliwe dla elementów silnika, więc ważne jest, aby pozbyć się ich, zanim spowodują szkody.

Głównym powodem, dla którego należy przepłukać silnik jest nagromadzenie się zanieczyszczeń w systemie pojazdu. Może to nastąpić na kilka różnych sposobów:

-Zaleganie węgla – jest to spowodowane niepełnym spalaniem w silniku, co prowadzi do odkładania się sadzy i węgla. Nagromadzenie węgla może prowadzić do zmniejszenia zużycia paliwa, słabej wydajności silnika i zmniejszonej trwałości.

-Rozcieńczenie paliwa – dzieje się tak, gdy samochód nie jest odpowiednio konserwowany lub gdy napełniasz zbiornik olejem napędowym zamiast benzyną. Rozcieńczenie paliwa powoduje korozję silnika i zmniejsza jego żywotność.

-Brud, gruz i inne zanieczyszczenia stałe – drobiny brudu mogą blokować kluczowe elementy, takie jak wtryskiwacze paliwa lub korpus przepustnicy. 

Więcej motoryzacyjnych artykułów znajdziesz na stronie https://tuningster.pl/ .