Nauka

Skąd czerpać wiedzę na temat zasad pisowni?

Kiedy próbujesz zdecydować, czy „herbata” czy „cherbata” jest poprawne, być może znalazłeś się z pytaniem „Gdzie mogę zdobyć trochę wiedzy o zasadach pisowni?”. Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce! Odpowiedź jest prosta: wystarczy naprawdę każdy słownik. Dowiesz się o wiele więcej, szukając w słowniku „herbata” i czytając o jej historii, niż szukając „cherbata” i czytając, że pisze się inaczej.

 

Pierwszym krokiem jest po prostu sprawdzenie słowa, którego pisowni nie jesteś pewien. Problemem tej metody jest to, że nie zawsze mówi ci, dlaczego jedna wersja słowa jest dopuszczalna, a inna nie. Na przykład, patrząc na „przednią szybę” tylko mówi ci, że są to dwa słowa – bez informacji o tym, w jaki sposób je rozdzielić (ale nie mówi też, że nie należy).

 

Oczywiście, jeśli używasz słownika komputerowego, to prawdopodobnie ma on wbudowane objaśnienia reguł gramatycznych. Nie tylko wyjaśnią, dlaczego niektóre słowa są pisane tak, jak są, ale będą prowadzić cię przez przyczyny tych preferencji. Więcej artykułów na temat pisania znajdziesz na stronie https://writtedly.pl/ .