Nauka

Dlaczego ważny jest czujnik ciśnienia oleju?

Dlaczego potrzebujesz czujnika ciśnienia oleju? Cóż, najważniejszym powodem jest to, że pomaga on utrzymać płynną pracę silnika. Czujnik ciśnienia oleju mierzy ciśnienie w skrzyni korbowej – miejscu, w którym zbiera się olej, zanim zostanie wpompowany do górnych cylindrów silnika. Niektóre silniki oddzielają nawet skrzynię korbową od reszty silnika zaworem, który otwiera się po uruchomieniu silnika; pozwala to na przepchnięcie oleju do silnika, a następnie zamyka się, aby uniemożliwić jego spływanie podczas pracy silnika.

Jeśli w skrzyni korbowej nie ma wystarczającego ciśnienia, część oleju wydostaje się przez jej wylot i przecieka przez uszczelki wokół tłoków. Może to powodować problemy z wielu powodów: jeśli zbyt dużo oleju przedostanie się przez uszczelki, może dojść do poważnego wycieku, w wyniku którego utkniesz w martwym punkcie. Jeśli w skrzyni korbowej nie ma wystarczającej ilości oleju, aby wszystko było nasmarowane i działało bez zarzutu, istnieje również prawdopodobieństwo, że silnik będzie pracował nierówno i będzie wymagał częstszego serwisowania.

Czujniki ciśnienia oleju są również pomocne, ponieważ mogą ostrzegać o potencjalnych problemach, zanim utkniesz na drodze z silnikiem, który nie działa prawidłowo. Wiele czujników ma wbudowane monitory, które mogą włączyć alarm. Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie https://teamuto.pl/ .